A hot air balloon is descending at a rate of 2.2 m/s when a passenger drops a ce
ID: 1760705 • Letter: A
Question
A hot air balloon is descending at a rate of 2.2 m/s when a passenger drops a cell phone. (a) If the phone is 45 m above theground when it is dropped, how long does it take for the phone toreach the ground? b) What is its velocity just before it lands? Let upward bethe positive direction for this problem.A hot air balloon is descending at a rate of 2.2 m/s when a passenger drops a cell phone. (a) If the phone is 45 m above theground when it is dropped, how long does it take for the phone toreach the ground? b) What is its velocity just before it lands? Let upward bethe positive direction for this problem.
Explanation / Answer
Given : Height ( h ) = 45 m g = 9.8 m/s2 t = 2 h / g = 2 * 45 / 9.8 = 3.03 s v = h / t v = 45 / 3 = 15 m/s I hope it helps you t = 2 h / g = 2 * 45 / 9.8 = 3.03 s v = h / t v = 45 / 3 = 15 m/s I hope it helps youRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.