Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The figure below is a section of a conducting rod of radius R1 = 1.30 mm and len

ID: 1761133 • Letter: T

Question

The figure below is a section of a conducting rod of radius R1 = 1.30 mm and length L = 11.00 m inside a thick-walled coaxial conducting cylindrical shell of radius R2 = 10.0R1 and the (same) length L. The net charge on the rod is Q1 = + 3.70 times 10 - 12C that on the shell is Q2 = - 2.00Q1. What is the magnitude E of the electric field at a radial distance of r = 3.50R2? N/C What is the direction of the electric field at that radial distance? What is the magnitude E of the electric field at a radial distance of r = 3.50R1? N/C

Explanation / Answer

Given that

         R1 =1.30mm

         R2 =10.0R1

             = (100)(1.30mm)

             = 13.0 mm

         L = 11.0m

         Q1 =3.70*10-12C

         Q2 =-2Q1

              = -2(3.70*10-12C)

               =-7.40*10-12C

(a)

Given that r = 3.50R2

                 = (3.50)(13.0mm)

                 = 45.5mm = 45.5*10-3m

From the Gauss's law we have 2orLE =-Q1

              Q1 = 3.70*10-12C

                r = 45.5*10-3m

               L = 11.0m

                                                    

(c)

In this part given that r = 3.50R1

                                   =(3.50)(1.30mm)

                                  = 4.55mm = 4.55*10-3m

From the Gauss's law we have 2orLE =-Q1

                                                  E = -Q1 / (2orL)

Here 1 / 2o =18.0*109N.m2/C2

              Q1 = 3.70*10-12C

                r = 4.55*10-3m

               L = 11.0m

Do the calculationwork.                                                    

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote