An electron starts from rest 65.3cm from a fixed point chargewith Q = -0.132uC.
ID: 1763354 • Letter: A
Question
An electron starts from rest 65.3cm from a fixed point chargewith Q = -0.132uC. How fast will the electron be moving when it isvery far away?part 2 A cardiac defibrilator is used to shock a heart that isbeating erratically. A capacitor in this device is charged to 5970Vand stores 217J of energy. What is its capacitance? An electron starts from rest 65.3cm from a fixed point chargewith Q = -0.132uC. How fast will the electron be moving when it isvery far away?
part 2 A cardiac defibrilator is used to shock a heart that isbeating erratically. A capacitor in this device is charged to 5970Vand stores 217J of energy. What is its capacitance?
Explanation / Answer
PART 1: distance, r = 65.3 cm = 0.653 m q1 = - 1.6 X 10-19C q2 = -0.132 X 10 -6 C initial potential energy = (1/4o) ( q1 q2 / r ) =( 9 X 10 9 ) ( - 1.6 X 10-19 ) ( -0.132 X 10-6) / 0.653 = 2.91 X 10 -25 J But, kinetic energy at far off distance = initialpotential energy (1/2) mv2 = 2.91 X 10 -25 (1/2) ( 9.1 X 10 -31 )v2 = 2.91 X 10-25 v = 799.7 m/s PART 2: Energy stored in capacitor = (1/2) C V2 217 = (1/2) C ( 5970)2 C = 1.22 X 10 -5 F = 12.2 F C = 1.22 X 10 -5 F = 12.2 FRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.