A 32-N force is applied to an arrangement with the box on theleft having mass 5
ID: 1764302 • Letter: A
Question
A 32-N force is applied to an arrangement with the box on theleft having mass 5 kg and the box on the right having mass 3 kg.Calculate (a) the acceeration of the system and (b) the tension inthe cord connecting the boxes. (c) check that newton 2nd law ofmotion is satisfied for the 3-kg box. I got this question wrong on the exam. The teacher did notshow us how to get the answer. Please help. A 32-N force is applied to an arrangement with the box on theleft having mass 5 kg and the box on the right having mass 3 kg.Calculate (a) the acceeration of the system and (b) the tension inthe cord connecting the boxes. (c) check that newton 2nd law ofmotion is satisfied for the 3-kg box. I got this question wrong on the exam. The teacher did notshow us how to get the answer. Please help.Explanation / Answer
m = 3 kg, M = 5 kg, F = 32 N a) a = F/(M + m) = 4 m/s2 for b), the tension = T the question doesn't say the direction of the force F = 32 N If F is applies on the 5-kg box (direction of F is to the left),then T = ma = 12 N If F is applies on the 3-kg box, (direction of F is to the right),then T = Ma = 20 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.