An electromagnetism wave is traveling in vacuum along thehorizontal or x-axis. I
ID: 1764538 • Letter: A
Question
An electromagnetism wave is traveling in vacuum along thehorizontal or x-axis. It consists of an electric field of peakstrength 2.1x10-5 Vm-1 in the verticaldirection or z-axis and a magnetic field.a) What is its speed v?
b) What is the peak strength of the magnetic fied component?
c) If the E were momentarily vertical (+z) and the vertical is inthe +x direction, what direction is B at that instant?
d
0 What are the direction of E,B and v one half period later?
e) What us the magnitude of the associated Poynting vector?
Explanation / Answer
electric field of peak strength e = 2.1x10-5 Vm-1 Speed of wave v = 3 * 10 ^ 8 m / s (b). peak value of magnetic field B = E / v =0.7 * 10 ^ -13 T (c). vertically y direction Poynting vector = E X H where H = B / = permeability of free space = 4* 10 ^ -7 H /m Speed of wave v = 3 * 10 ^ 8 m / s (b). peak value of magnetic field B = E / v =0.7 * 10 ^ -13 T (c). vertically y direction Poynting vector = E X H where H = B / = permeability of free space = 4* 10 ^ -7 H /mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.