Two stars in a binary system orbit around their center ofmass. The centers of th
ID: 1764781 • Letter: T
Question
Two stars in a binary system orbit around their center ofmass. The centers of the two stars are 7.17 x 10 11 mapart. The larger of the two stars has a mass of 3.7 x 10 30 kg & its center is 2.08 x 1011 m from the system's center of mass. What is the massof the smaller star? Thanks. Two stars in a binary system orbit around their center ofmass. The centers of the two stars are 7.17 x 10 11 mapart. The larger of the two stars has a mass of 3.7 x 10 30 kg & its center is 2.08 x 1011 m from the system's center of mass. What is the massof the smaller star? Thanks.Explanation / Answer
L = 7.17 x 10 11 m, M = 3.7 x 10 30 kg, d =2.08 x 10 11 m, find m M*d = m*(L - d) m = M*d/(L - d) = 1.51 x 10 30 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.