Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A car traveling at 20m/s crashes into a bridge abutment. Estimate the force of t

ID: 1769491 • Letter: A

Question

A car traveling at 20m/s crashes into a bridge abutment. Estimate the force of the driver if the driver is stopped by A. a 20m long row of water filled barrels B. the crumple zone of her car (~1m) assume a constant acceleration A car traveling at 20m/s crashes into a bridge abutment. Estimate the force of the driver if the driver is stopped by A. a 20m long row of water filled barrels B. the crumple zone of her car (~1m) assume a constant acceleration A. a 20m long row of water filled barrels B. the crumple zone of her car (~1m) assume a constant acceleration

Explanation / Answer

Assuming the acceleration is constant,

F = m*a

work done by the resiting force = F*d

where d = 20m

Initial K.E = 0.5*mv^2

So, by work energy principle,

K.E = work done

So, 0.5*mv^2 = F*d

So, F = 0.5*mv^2/d = 0.5*m*(20^2)/20 = 10*m <------just plug in the value of mass(m) to get the answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote