Cumulative Problem 13 A compound microscope has a tube length of 22.0 cm (D in c
ID: 1770193 • Letter: C
Question
Cumulative Problem 13 A compound microscope has a tube length of 22.0 cm (D in class notes) and an objective lens of focal length 8.0 cm. 1) If it is to have a magnifying power of 200x, what should be the focal length of the eyepiece? Assume a near point of 25 cm. (Express your answer to two significant figures.) 0.34 You currently have 1 submissions for this question. Only 10 submission are allowed. You can make 9 more submissions for this question. cIm Submit 2) If the final image is viewed at infinity, how far from the objective should the object be placed? (Express your answer to two significant figures.) -13 You currently have 6 submissions for this question. Only 10 submission are allowed. You can make 4 more submissions for this question. cm Submit Your submissions:13 X Computed value: -1.12Xmitted: Monday, November 13 at 8:40 PM Feedback: 0.12 12.7 12.6 13Explanation / Answer
M = LD/fo*fe
200 = (22*25)/(8*fe)
fe = 0.344 cm <-------------answer
part b)
vo = L-fe = 22 - 0.344 = 21.66 cm
1/uo + 1/vo = 1/fo
1/uo + (1/21.66) = 1/8
uo = 12.685 cm <-------------answer
Please rate my answer....
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.