Cumulative Probability x P(X x) 0 0.000005 1 0.000161 2 0.002093 3 0.015788 4 0.
ID: 3218413 • Letter: C
Question
Cumulative Probability
x
P(X x)
0
0.000005
1
0.000161
2
0.002093
3
0.015788
4
0.076485
5
0.248644
6
0.553835
7
0.862989
8
1.000000
Using the above data, find the probability that exactly 7 of the 8 smokers started smoking before 18 years of age. (Round to four decimal places.)
The probability that 7 of the 8 smokers started smoking before 18 years of age is
Find the probability that at least 5 of the 8 smokers started smoking before 18 years of age. (Round to four decimal places.)
Find the probability that fewer than 6 of the 8 smokers started smoking before 18 years of age. (Round to four decimal places.)
Find the probability that between 3 and 7 (inclusive) of the 8 smokers started smoking before 18 years of age. (In other words, find the probability that 3, 4, 5, 6, or 7 of the 8 smokers started smoking before 18 years of age.) (Round to four decimal places.)
Cumulative Probability
x
P(X x)
0
0.000005
1
0.000161
2
0.002093
3
0.015788
4
0.076485
5
0.248644
6
0.553835
7
0.862989
8
1.000000
Explanation / Answer
The probability that 7 of the 8 smokers started smoking before 18 years of age is = 0.862989 - 0.553835
= 0.309154
The probability that at least 5 of the 8 smokers started smoking before 18 years of age is = 1 - 0.076485
= 0.923515
The probability that fewer than 6 of the 8 smokers started smoking before 18 years of age is = 0.248644
The probability that between 3 and 7 (inclusive) of the 8 smokers started smoking before 18 years of age is = 0.862989 - 0.002093
= 0.860896
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.