81% Mon 9:05 AM a use11fl xpertta.com Home HW 6 Begin Date: 9/18/2017 11:00:00 A
ID: 1771151 • Letter: 8
Question
81% Mon 9:05 AM a use11fl xpertta.com Home HW 6 Begin Date: 9/18/2017 11:00:00 AM-Due Date: 10/2/2017 11.00-00 AM End Date: 10/2/2017 11:00:00 AM (10%) Problem 10: It takes a student t = 5.5 s to push a block m = 14 kg at a constant velocity over a distance of d The coefficient of friction between the block and the ground is = 035. 4.9 m. 33% Part (a) write an expression using the variables provided for the Grade Summary Potential 100% 7 8 9 4 5 6 Attempts remaining detailed view 0 I give up Hint Hints·is deduction per hint. Hints remaining:- 33% e an ex terms of the variables provided 33% Part (c) How much power, in watts, was applied to the block by the student?Explanation / Answer
Since the block is moving with constant velocity,hence net force acting on teh block is Fnet = 0 N
Fnet = Fs-fk = 0
Fk = kinetic frictional force = mu_k*m*g
then
Fs = mu_k*m*g
b) W= Fs*d = mu_k*m*g*d
C) Power is P = W/t = (0.35*14*9.81*4.9)/5.5 = 42.83 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.