A small piece of Styrofoam packing material is dropped from a height of 1.60 m a
ID: 1771479 • Letter: A
Question
A small piece of Styrofoam packing material is dropped from a height of 1.60 m above the ground. Until it re by a - g Bv. After falling 0.400 m, the Styrofoam effectively reaches terminal speed, and then takes 4. 50s more to reach the ground. terminal speed, the magnitude of its a is given (a) What is the value of the constant B? (b) What is the acceleration at t = 0? (c) What is the acceleration when the speed is 0.150 m/s? m/s (down) Need Help?Rad IWatch 5P 034 My 8.0 kg bet tartingll ru viscous meduom and sperences resorR5,here half its terminal speed in 6.14 s O Type here to search 6 8 3Explanation / Answer
a)
d = distance travelled before attaining terminal speed = 0.4 m
D = distance travelled at terminal speed = 1.60 - d = 1.60 - 0.40 = 1.20 m
t = time of travel at terminal speed = 4.50 s
v = terminal speed = D/t = 1.20/4.50 = 0.27 m/s
at terminal speed :
a = 0
g - Bv = 0
9.8 - B (0.27) = 0
B = 36.3
b)
at t = 0 , v = 0
a = g = 9.8
c)
a = g - B v
a = 9.8 - (36.3) (0.15)
a = 4.4 m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.