Chapter 22, Problem 84 Your answer is partially correct. Try again. A circular c
ID: 1772051 • Letter: C
Question
Chapter 22, Problem 84 Your answer is partially correct. Try again. A circular coil of radius 0.100 m contains a single turn and is located in a constant magnetic field of magnitude 0.260 T. The magnetic field has the same direction as the normal to the plane of the coil. The radius increases to 0.320 m in a time of 0.0780 s. (a) Determine the magnitude of the emf induced in the coil. (b) The coil has a resistance of 0.730 . Find the magnitude of the induced current. Unit / (a) Number 0.60318 Units A (b) NumberExplanation / Answer
By (B) = B.dA = B x [r2^2 - r1^2]
=>(B) = 0.260 x 3.14 x [(0.420)^2 - (0.100)^2]
=>(B) = 13.58 x 10^-2 weber
By |E| = (B)/t
=>|E| = [13.58 x 10^-2]/[0.0780]
=>|E| = 1.74 V
(b)By i = |E|/R
=>i = [1.741]/0.730
=>i = 2.38 amp
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.