Chapter 26, Problem 033 A block in the shape of a rectangular solid has a cross
ID: 1772889 • Letter: C
Question
Chapter 26, Problem 033 A block in the shape of a rectangular solid has a cross scctional area of 4.99 cm2 across its width, a front to rear length of 19.6 cm, and a resistance of 1150 2. The block's material contains 4.67 x 1022 conduction electrons/m3. A potential difference of 45.1 V is maintained between its front and rear faces. (a) What is the current in the block? (b) If the current density is uniform, what is its magnitude? What are (c) the drift velocity of the conduction electrons and (d) the magnitude of the electric field in the block? (a) Number (b) Number (c) Number (d) Number Units Units Units UnitsExplanation / Answer
part a )
current = I = V/R
given V = 45.1 V
R = 1150 ohm
I = 45.1/1150 = 0.039 A
part b )
current density = J = I/A
given A = 4.99 cm^2 = 4.99 x 10^-4 m^2
J = 78.59 A/m^2
part c )
drift velocity = vd = J/ne
n = number of conduction electron = 4.67 x 10^22 electrons/m^3
e = 1.6 x 10^_19
vd = 0.0105 m/s = 1.05 x 10^-2 m/s
part d )
E = V/d = V/L
L = 19.6 cm = 0.196 m
E = 45.1/0.196 = 230 V/m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.