A baseball is hit at Fenway Park in Boston at a point 0.861 m above home plate w
ID: 1773233 • Letter: A
Question
A baseball is hit at Fenway Park in Boston at a point 0.861 m above home plate with an initial velocity of 38.00 m/s directed 56.0° above the horizontal. The ball is observed to clear the 11.28-m-high wall in left field (known as the "green monster") 4.00 s after it is hit, at a point Just inside the left-field fouline pole. Find (a) the horizontal distance down the left-field foul line from home plate to the wall; (b) the vertical distance by which the ball clears the wall; (c) the horizontal and (d) the vertical displacements of the ball with respect to home plate 0.500 s before it dlears the wall. (a) Number (b) Number (c) Number (d) Number Units Units Units UnitsExplanation / Answer
A) Horizontal distance = v cos theta *t
= 38 cos 56 degree *4 = 85 m
B) Distance by which it clears the wall
= 0.861+ v sin theta t - 0.5gt^2 - 11.28
= 0.861+ 38 sin 56 degree*4-0.5*9.8*4^2 - 11.28
= 37.2 m
C) x = 38*cos 56 degree*3.5 = 74.4 m
D) y= 0.861+ 38 sin 56 degree*3.5-0.5*9.8*3.5^2
= 51.1 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.