Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Alternative Exercise 7.123 What is the speed of the package just before it reach

ID: 1773497 • Letter: A

Question

Alternative Exercise 7.123 What is the speed of the package just before it reaches the spring? A 2.00-kg package is released on a 53.1° incline 4.00 m from a long spring with force constant 120 N/m that is attached at the bottom of the incline (Figure 1) The coefficients of friction between the package and the incline are , = 0.40 and k = 0.20. The mass of the spring is negligible m/s Submit My Answers Give Up Part B What is the maximum compression of the spring? Figure 1 of 1 m = 2.00 kg Submit My Answers Give Up 4.00 m Part C The package rebounds back up the incline. How close does it get to its initial position? 53·1° Submit My Answers Give Up

Explanation / Answer

Given,

m = 2 kg ; theta = 53.1 deg ; d = 4 m ; us = 0.4 and uk = 0.2

a)Let v be the speed.

From conservation of energy

KE = PE - Wf

where Wf is the work by by the friction

PE = m g h = m g d sin(theta)

Wf = uk m g d cos(theta) ; KE = 1/2 m v^2

1/2 m v^2 = m g d sin(theta) - uk m g d cos(theta)

1/2 v^2 = dg [sin(theta - uk cos(theta)]

v = sqrt {2 g d [sin(theta - uk cos(theta)]}

v = sqrt [2 x 9.81 x 4 (sin53.1 - 0.2 x cos53.1)] = 7.3 m/s

Hence, v = 7.3 m/s

B)We know that the potential enery of the spring is:

U = 1/2 k x^2

from conservation of energy:

KE + U - KE - PE = W

1/2 k x^2 - x [m g sin(theta) - uk m g cos(theta)] + [uk m g d cos(theta) - m g d sin(theta)] = 0

0.5 x 120 x x^2 - x (2 x 9.8 x sin53.1 - 0.2 x 2 x 9.8 x cos53.1) + (0.2 x 2 x 9.8 x 4 cos53.1 - 2 x 9.8 x 4 sin(53.1) ] = 0

60 x^2 - 13.32 x - 53 = 0

the abive quadratic eqn gives us:

x = 1.06 m , -0.837

Hence, x = 1.06 m

c)again from conservation of energy

1/2 k x^2 + m g x sin(theta) + m g D sin(theta) = -uk m g x cos (theta) + uk m g D cos(theta)

D = k x^2/2[mg sin(theta) + uk mg cos(theta)] - x

D = 120 x 1.06^2/ 2 x 9.8 x 2 (sin53.1 + 0.2 x cos53.1) - 1.06 = 2.68 m

Do the distance down the incline is:

X = 4 - 2.68 = 1.32 m

Hence, X = 1.32 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote