After an unfortunate accident at a local warehouse you have been contracted to d
ID: 1775620 • Letter: A
Question
After an unfortunate accident at a local warehouse you have been contracted to determine the cause. The horizontal steel beam had a mass of 88.50 kg per meter of length and the tension in the cable was and injured a worker 1 1780 N. The crane was rated for a maximum load of 4545 kg.lf d-5290 m, s x = 2.000 What was the magnitude of force at the attachment point P? The acceleration due to gravity is g = 9.810 m/s2 m and h = 1.890 m, what was the magnitude of m (the load on the crane) before the collapse? Number NumberExplanation / Answer
a)
Sum of moments about P
0=T*(d-s)*sin() -W*(d-x) -F*(d/2) {where F is the weight of the beam}
tan()=h/(d-s) = 1.89 /(5.29 - 0.558)
=21.77 degrees
0=11780*(5.29-0.558)*sin(21.77) - W*(5.29-2) - 88.5*5.29*9.8*(5.29/2)
W=2595.360 N
b)
let the vertical component of force on P be Fv and horizontal component be Fh
Sum of vertical forces,
Fv+ Tsin() - W- 88.5*5.29*9.8 =0
Fv= 2814.39
Sum of horizontal forces,
Fh-Tcos()=0
Fh=10939.85 N
magnitude of force at P=sqrt(2814.392 + 10939.852)
mag P=11296.066 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.