A block of mass m. = 13 kg, on a frictionless inclined plane with an angle of 6
ID: 1776582 • Letter: A
Question
A block of mass m. = 13 kg, on a frictionless inclined plane with an angle of 6 = 41° with the horizontal, is connected to another block of mass m2 = 4 kg by a massless string that passes over a pulley as shown in the figure. Take the pulley as an ideal pulley. Calculate the acceleration of the blocks (in m/s2) and the tension in the string (in N). (Enter the magnitudes. Due to the nature of this problem, do not use rounded intermediate values in your calculations—including answers submitted in WebAssign.) 31 e = 41° | m/s2 IIIIExplanation / Answer
Given,
m1 = 13 kg; m2 = 4 kg ; theta = 41 deg ;
for m2 we can write
m2g - T = m2a
for m1:
T - m1g sin(theta) = m1a
solving the abive two simultaneously for a we get
a = (m2g - m1 g sin(theta))/(m1 + m2)
a = (4 x 9.81 - 13 x 9.81 x sin41))/(13 + 4) = -2.611 m/s^2
Hence, a = 2.61 m/s^2
We have, m2g - T = m2a => T = m2 (g - a)
T = 4 (9.81 + 2.61) = 49.68 N
Hence, T = 49.68 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.