A glass sphere has radius R = 6.0 cm and index of refraction 1.7. A paperweight
ID: 1778886 • Letter: A
Question
A glass sphere has radius R = 6.0 cm and index of refraction 1.7. A paperweight is constructed by slicing through the sphere along a plane that is 2.0 cm from the center of the sphere, leaving height h = 4.0 cm. The paperweight is placed on a table and viewed from directly above by an observer who is distance d = 9.3 cm from the tabletop (the figure below). When viewed through the paperweight, how far away does the tabletop appear to be to the observer?the tolerance is +/-2%
A glass sphere has radius R = 6.0 cm and index of refraction 1.7. A paperweight is constructed by slicing through the sphere along a plane that is 2.0 cm from the center of the sphere, leaving height h = 4.0 cm. The paperweight is placed on a table and viewed from directly above by an observer who is distance d = 9.3 cm from the tabletop (the figure below). When viewed through the paperweight, how far away does the tabletop appear to be to the observer?
the tolerance is +/-2%
the tolerance is +/-2%
the tolerance is +/-2%
Explanation / Answer
here the table top is the object
object distance s = h
from lens makers equation
1/f = (n-1)*(1/R1 - 1/R2)
from lens equation
1/s + 1/s' = 1/f
1/s + 1/s' = (n-1)*(1/R1 - 1/R2)
R1 = plane surface = infinity
R2 = 6 cm
1/4 + 1/s' = (1.7-1)*(0 - 1/6)
image distance s' = -2.7 cm
image is formed 2.73 below the top conves surface
the table top appears to be at 9.3 + 2.7 = 12 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.