Chapter 08, Problem 51 Your answer is partially correct. Try again. A star has a
ID: 1779153 • Letter: C
Question
Chapter 08, Problem 51 Your answer is partially correct. Try again. A star has a mass of 1.26 x 1030 kg and is moving in a circular orbit about the center of its galaxy. The radius of the orbit is 4.0 x 104 light-years (1 light-year = 9.5 x 1015 m), and the angular speed of the star is 1.3 x 10-15 rad/s. (a) Determine the tangential speed of the star. (b) What is the magnitude of the net force that acts on the star to keep it moving around the center of the galaxy? (a) Numberit (b) Number } Units|[ m/s UnitsExplanation / Answer
a) m = 1.26 * 1030 kg , r = 9.5 * 1015 * 4.0 * 104
w = 1.3 * 10-15 rad/s
tangential speed of the star = w * r = 1.3 * 10-15 * 9.5 * 1015 * 4.0 * 104
tangential speed = 4.94 * 105 m/s
b) force = m v2 / r
= (1.26 * 1030 * (4.94 * 105 )2) / (9.5 * 1015 * 4.0 * 104 )
= 8.09 * 1020 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.