A rectangular conducting loop with dimensions w-24.0 cm and h 84.0 cm is placed
ID: 1780234 • Letter: A
Question
A rectangular conducting loop with dimensions w-24.0 cm and h 84.0 cm is placed a distance a=5.00 cm from a long, straight wire carrying current 1-7.00 A in the downward direction (see figure below) (a) What is the magnitude of the magnetic flux through the loop? (b) If the current in the wire is increased linearly from 7.00 A to 16.0 A in 0.230 s, what is the magnitude of the induced emf in the loop? (c) What is the direction of the current that is induced in the loop during this time interval? O clockwise O counterclockwiseExplanation / Answer
w = 24 cm = 0.24 m
h = 84 cm = 0.84 m
a = 0.05 m = 5 cm
I = 7 A
a. at distance a < x < a + w
magnetic field due to the wire B(x) = 2kI/x
magnetic flux = df = 2kIh*dx/x
total flux = integrate df from x = a to x = a + w
f = 2kIh*ln(1 + w/a)
f = 2*10^-7*7*0.84*ln(1 + 0.24/0.05) = 2.06724*10^-6 T m^2
b. dI/dt = (16 - 7)/0.23 = 39.13 A/s
then
df/dt = 2kh*ln(1 + w/a)*dI/dt = 1.15558*10^-5 V
c. the direction of current is counterclockwise
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.