The drawing shows a frictionless incline and pulley. The two blocks are connecte
ID: 1781011 • Letter: T
Question
The drawing shows a frictionless incline and pulley. The two blocks are connected by a wire (mass per unit length = 0.0199 kg/m) and remain stationary. A transverse wave on the wire has a speed of 72.4 m/s. Neglecting the weight of the wire relative to the tension in the wire, find the masses (a) m1 and (b) m2 of the blocks.
The drawing shows a frictionless incline and pulley. The two blocks are connected by a wire (mass per unit length-0.0199 kg/m) and remain stationary. A transverse wave on the wire has a speed of 72.4 m/s. Neglecting the weight of the wire relative to the tension in the wire, find the masses (a) m1 and (b) m2 of the blocks. (a) Number Units (b) Number UnitsExplanation / Answer
v = sqrt[ T / linear mass density ]
72.4^2 = T / 0.0199
T = 104.3 N
T - m2 g = 0
m2 = 104.3 /9.81 = 10.6 kg ........Ans
T - m1 g sin30 = 0
m1 = 21.3 kg ........Ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.