Chapter 08, Problem 019 The figure shows an 8.1 kg stone at rest on a spring. Th
ID: 1781763 • Letter: C
Question
Chapter 08, Problem 019 The figure shows an 8.1 kg stone at rest on a spring. The spring is compressed 8.8 cm by the stone. (a) What is the spring constant? (b) The stone is pushed down an additional 28 cm and released. What is the elastic potential energy of the compressed spring just before that release? (c) What is the change in the gravitational potential energy of the stone-Earth system when the stone moves from the release point to its maximum height? (d) What is that maximum height, measured from the release point? (a) Number (b) Number (c) Number (d) Number Units Units Units UnitsExplanation / Answer
The force acting on the spring
F = weight of the stone
= mg
= 8.1 * 9.8 = 79.38 N
Spring compression x = 8.8 cm = 0.088 m
a) We know from Hooke's law, |F| = kx
=> k = F/x = 79.38/0.088 = 902 N/m
b) Now, x = 0.088 + 0.28 = 0.368m
Elastic potential energy of the spring:
E = 1/2 * k* x^2
= 1/2 * 902 * 0.368^2
= 61 J
c) Change in PE = change in E
= 1/2 * k * (x1^2 - x2^2)
= 1/2 * 902 * (0.368^2 - 0.088^2
= 57.58 J
d) Change in PE = mgh = 57.58 J
=> h = 57.58/(8.1*9.8) = 0.725m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.