Chapter 06, Problem 43 GO s The drawing shows a skateboarder moving at S 20 m/s
ID: 1580940 • Letter: C
Question
Chapter 06, Problem 43 GO s The drawing shows a skateboarder moving at S 20 m/s along a horizontal section of a track that is slanted upward by -S4.0° above the projectile motion. Ignoring friction and air resistance, find the maximum height H to which she rises above the and of the track. horizontal at its cnd which is 0.780 m above the ground when she leaves the rack she olows the charac enstic path of e characteristic path of leaves le moton. Ignoring frictien and air es 5.20ms 780m Number Units the tolerance is +/-296Explanation / Answer
the speed she leaves the track is given by
1/2mv^2=1/2mvi^2-mgh
v=sqrt(vi^2-2gh)
v = sqrt(5.20^2-2*9.81*0.780)
v= 3.428 m/s
h=vy^2/(2g)
vy = v*sin
vy= 3.428 * sin54 = 2.773 m/s
h= (2.773)^2/(2*9.8)
h=0.392 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.