Chapter 04, Problem 076 7] Your answer is partially correct. Try again. A light
ID: 1775289 • Letter: C
Question
Chapter 04, Problem 076 7] Your answer is partially correct. Try again. A light plane attains an airspeed of 480 km/h. The pilot sets out for a destination 810 km due north but discovers that the plane must be headed 17.0° east of due north to fly there directly, The plane arrives in 2.00 h. What were the (a) magnitude and (b) direction of the wind velocity? Give the direction as an angle relative to due west, where north of west is a positive angle, and south of west is a negative angle. (a) Numt Units (de (b) Number 21.06Explanation / Answer
(A) v = vplane + v_wind
v = 480 (sin17i + cos17j) + vwind
and v t = 810 j
v = 405 j
405 j = 480 (sin17i + cos17j) + vwind
v_wind = - 140.3i - 54 j km/h
(A) magnitude = sqrt(140.3^2 + 54^2) = 150 km/h
(B) theta = - tan^-1(54 / 140.3) = - 21 deg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.