Chapter 04, Problem 086 Refer to Concept Simulation 4.4 for background relating
ID: 1882387 • Letter: C
Question
Chapter 04, Problem 086 Refer to Concept Simulation 4.4 for background relating to this problem. The drawing shows a large cube (mass - 28.0 kg) being accelerated across a horizontal frictionless surface by a horizontal force P. A small cube (mass = 3.5 kg) is in contact with the front surface of the large cube and will slide downward unless P is sufficiently large. The coefficient of static friction between the cubes is 0.710. What is the smallest magnitude that P can have in order to keep the small cube from sliding downward? s 0.71 Frictionless Number Units the tolerance is +/-290Explanation / Answer
If the small cube does not slide down, the friction force between the cubes must be mg= 3.5*9.8 = 34.3 N,
so the normal force by the large cube to small cube (in forward direction) must be f/u=48.3 N. This will provide the small cube an acceleration of F/m= 48.3/ 3.5 = 13.8 m/s^2. The large cube must have the same acceleration forward with the small cube, so the force P that provide both cubes with the acceleration is P=(M+m)a= 435 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.