15. A ray of light in water n=1.33 enters a sheet of glass n=1.52 at a 30 degree
ID: 1782311 • Letter: 1
Question
15. A ray of light in water n=1.33 enters a sheet of glass n=1.52 at a 30 degree angle of incidence, find the angle of refraction.
16. A converging lens forms an image of an object 25 cm to the right of the lens when an object is placed 18 cm to the left of the lens. What is the focal length of the lens? Is this image real or virtual? Upright or inverted? Smaller or larger than the original object.
17. Draw a ray trace diagram showing the image location for a 5 cm tall object placed 8 cm away from a converging lens that has a focal length of 10 cm. Is this image real or virtual? Upright or inverted? Smaller or larger than the original object?
Explanation / Answer
15)
from snell's law
n1*sin(theta)1 = n2*sin(theta)2
here, n1 = 1.33, n2 = 1.52, (theta)1 = 30 degree
sin(theta)2 = (n1/n2)*sin(theta)1
sin(theta)2 = (1.33/1.52)*sin(30)
sin(theta)2 = 0.4375
(theta)2 = sin^-1(0.4375)
(theta)2 = 25.94 degree
Angle of reflection is 25.94 degree
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.