Help with question #4 4. Two flat plates of index of refraction 1.5 are 10 cm lo
ID: 1782813 • Letter: H
Question
Help with question #4
4. Two flat plates of index of refraction 1.5 are 10 cm long. At the left end they are in contact; at the right they are separated by a sheet of paper 0.010 mm thick. The space between the plates is filled with a liquid of index of refraction 1.6. When viewed from above and illuminated from above with light of wavelength 550 nm a series of light and dark fringes are observed. (a) What is the spacing between the fringes? (b) How far from the left end of the plate is the fourth bright fringe? 5. A monochromatic point source of light of wavelength 550 nm is located 0.05 mm above the left end of a frootion 1 5 Tiht from the couce chines down on theExplanation / Answer
angle of wedge, alfa = 0.01*10^-3/0.1
= 0.0001 rad
refractive index of liquid, mue = 1.6
wavelength of the light, lamda = 550 nm
a) fringe width, beta = lamda/(2*mue*alfa)
= 550*10^-9/(2*1.6*0.0001)
= 1.72*10^-3 m or 1.72 mm
b) x = 4*beta
= 4*1.72*10^-3
= 6.88*10^-3 m or 6.88 mm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.