A 58 g ball of clay traveling at speed 6.2 m/s hits and sticks to a 1.0 kg block
ID: 1782913 • Letter: A
Question
A 58 g ball of clay traveling at speed 6.2 m/s hits and sticks to a 1.0 kg block sitting at rest on a frictionless surface.
Part A
What is the speed of the block after the collision?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B
The mechanical energy is not conserved in this collision. What percentage of the ball's initial energy is "lost"?
Express your answer using two significant figures.
A 58 g ball of clay traveling at speed 6.2 m/s hits and sticks to a 1.0 kg block sitting at rest on a frictionless surface.
Part A
What is the speed of the block after the collision?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B
The mechanical energy is not conserved in this collision. What percentage of the ball's initial energy is "lost"?
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
m = mass of clay = 0.058 kg
v = velocity of clay before collision = 6.2 m/s
M = mass of block = 1 kg
V = velocity of clay-block combination after collision
using conservation of momentum
mv = (m + M)V
0.058 x 6.2 = (0.058 + 1) V
V = 0.34 m/s
b)
loss = ((0.5) m v2 - (0.5) (M + m) V2 )/((0.5) m v2 ) = (m v2 - (M + m) V2 ) x 100/(m v2 )
Loss = ((0.058) (6.2)2 - (1 + 0.058) (0.34)2 ) x 100/((0.058) (6.2)2 ) = 94.5 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.