A and B please (9%) Problem 5: A ball with an initial velocity of 7.2 m/s rolls
ID: 1782942 • Letter: A
Question
A and B please
(9%) Problem 5: A ball with an initial velocity of 7.2 m/s rolls up a hill without slipping Randomized Variables V=72m/s 50% Part (a) Treating the ball as a spherical shell, calculate the vertical height it reaches, in meters Grade Summary Deductions Potential 2% 98% cos) cotan)asin)acosO atan)acotan)sinhO Submissions Attempts remaining: 8 (190 per attempt) detailed view sin *1 2 3 0 1% 1% tanhO cotanhO END Degrees Radians CE CLEAR Submit Hint I give up! Hints: 1 % deduction per hint. Hints remaining: 2 Feedback: 0% deduction per feedback. Su bmission History Answer hi 2.44 h1 = 1.763 Hints Feedback 1% 1% 2% 0% 0% 0% 0% 0% 0% Totals 1% 1% 2% 2 Totals 50% Part (b) Repeat the calculation for the same ball if it slides up the hill without rollingExplanation / Answer
a) m g h = 1/2 mv2 + 1/2 I w2
m g h = 1/2 mv2 + 1/2 (2/3 M r2)(v/r)2
m g h = 1/2 mv2 + 1/3 m v2
m g h = 5/6 mv2
h = 5 v2 / 6 g = (5 * 7.22) / (6 * 9.8)
h = 4.41 m
b) mgh = 1/2 mv2
h = v2 / 2 g = 7.22 / (2 * 9.8)
h = 2.64 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.