A and B please A transverse wave on a string is given by the formula D(x, t) = 0
ID: 1568286 • Letter: A
Question
A and B please
A transverse wave on a string is given by the formula D(x, t) = 0.20 sin (3.2x - 59.0t), where D and x are in m and t is in s. At t = 5.1 times 10^-2 s, what is the transverse displacement of the point on the string where x = 0.56m? Express your answer using two significant figures. D(0.56m, 5.1 times 10^-2s) = -0.004248 m At t = 5.1 times 10^-2 s, what is the (transverse) velocity of the point on the string where x = 0.56m? Indicate the direction of velocity with the sign of your answer. Express your answer using two significant figures. partial differential D/partial differential t (0.56m, 5.1 times 10^-2 s) = m/sExplanation / Answer
Part (A)
Displacement y = 0.20sin(3.2*0.56 -59.0*(5.1/100)) = -0.004248 m
Part B
For Velocity
x = 0.20 sin(3.2x-59t)
velocity is the derivation of x w.r.t. time
v = -0.20*59 cos(3.2x-59.0t)
v = -0.20*59cos(3.20*.56 -59.0*(5.1/100)) = 0.250 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.