Assignment.S Rotational dynamiks Problem 7.33- Enhanced-with Feedback Problem 7.
ID: 1783228 • Letter: A
Question
Assignment.S Rotational dynamiks Problem 7.33- Enhanced-with Feedback Problem 7.33-Enhanced-with Feedback Part A An athlete at the gym holds a 2.5 kg steel ball in his hand. His arm is 70 crn long and has a mass of 4,0 kg What is the magnitude of the torque about his shoulder if he holds his arm straight out to his side, paralel to the floor? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. | You may wart to review ( pages?04-205) 130.87 Nm Submit My Answers Give Up Incorrect; Try Again; 10 attempts remaining Part B What is the magnitude of the torque about his shoulder if he holds his arm straight, but 40 below horizontal? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units alue Units My Answers Give SubmitExplanation / Answer
The torque is: T = 2.5* 10 * 0.7 + 4 * 10 * 0.35 = 31.5 Nm
The direction of the two weights remains the same, but they act at a shorter distance from the shoulder:
l1 = l * cos A
the torque will then be:
T1 = 2.5* 10 * 0.7 * cos A + 4 * 10 * 0.35 * cos A = T * cos A = 31.5 * cos 40= 24.13 Nm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.