A counter attendant in a diner shoves a ketchup bottle with mass 0.20kg along a
ID: 1783746 • Letter: A
Question
A counter attendant in a diner shoves a ketchup bottle with mass 0.20kg along a smooth, level lunch counter. The bottle leaves her hand with an initial velocity of 2.8m/s . As it slides, it slows down because of the horizontal friction force exerted on it by the countertop. The bottle slides a distance of 1.0m before coming to rest. What are the magnitude and direction of the friction force acting on it?
part A suppose the counter attendant pushes a 0.3 kg bottle with the same initial speed on a different countertop and it travels 1.8 m before stopping what is the magnitude of the friction force from this second counter?
Explanation / Answer
using equation
v^2 = u^2 + 2as
0 = 2.8^2 + 2*a*1
a = - 3.92 m/s^2
so friction force = 3.92*0.2 = 0.784 N
direction is opposite to displacement.
part A)
v^2 = u^2 + 2as
0 = 2.8^2 + 2*a*1.8
a = - 2.18 m/s^2
friction force from this second counter = 2.18*0.3 = 0.654 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.