A counter flow gas turbine cooler is to be designed to recover heat from exhaust
ID: 2327538 • Letter: A
Question
A counter flow gas turbine cooler is to be designed to recover heat from exhaust gases. The mass flow rate for each gas stream is 2.5 kg/s, i.e. nearly balanced counter flow. The incoming air of the cold stream is 20 C and the incoming air of the high temperature gas stream is 500 C. Due to space limitations, the heat exchanger is composed of 25 channels for each gas stream and utilizes the internal fin structure with performance characteristics. The dimensions of each channel are L = 30 cm, w =30 cm, and H = 6.35 nun. Determine the heat transfer rate Q and the outlet temperatures of each gas stream. You may neglect the wall conduction resistance. What pressure drop results for each gas stream? Are they the same, and if not explain.Explanation / Answer
solution:
1)here as only mass flow rate and inlet temperature are given hencce we have to solve by NTU method of heat exchanger as follows
2)here heat capacity ratio is given as follows
C=Cmin/Cmax=m*Cpc/m*Cph=1.006/1.093=.9204
3)here each flow we have to calculate heat transfer coefficient and hence for hot gases
mass flow rate=m/25=2.5/25=.1 kg/s per channel
m=density*A*V
A=W*H=300*6.35*10^-6 m2
so we get velocity as
v=115.11 m/s
here reynold number is
Re1=VDh/nu
Dh=2(H*W)/(H+W)=12.43 mm
Re=18228.04
Nu for cooling of gases
Nu=.023*RE^.8*Pr^.3
Nu=52.94
Nu=h1*Dh/K
h1=238.54 w/m2k
3)in same way for cold air we have
mass flow rate=m/25=2.5/25=.1 kg/s per channel
m=density*A*V
A=W*H=300*6.35*10^-6 m2
so we get velocity as
v=43.562 m/s
here reynold number is
Re1=VDh/nu
Dh=2(H*W)/(H+W)=12.43 mm
Re=36099.04
Nu for heating of gases
Nu=.023*RE^.8*Pr^.4
Nu=89.26
Nu=h2*Dh/K
h2=179.52 w/m2k
3)where overall heat transfer coefficient
U=[1/(1/h1+1/h2)]=102.43 w/m2k
total area=25*2(W*L+H*L)=4.5952 m2
4)here NTU are
NTU=UA/m*Cpc=102.43*4.5952/.1*1.006=4678.82
5)effectiveness is raio of actual heat transfer to maximum possible heat transfer and given by
ef=1-e^-[(1-C)NTU]/1-C*e^-[(1-C)NTU]=1
ef=Tc2-Tc1/Th1-Tc1
Tc2=Th1=773 k
hence from energy balance
1.093(Th1-Th2)=1.006(Tc2-Tc1)
Th2=331.2 k
6)here overall heat transfer is
Q=25*m*Cph(Th1-Th2)=1207.21 kw
7)here pressure drop is given by
p=f*(L/Dh)*density*V^2/2
Tmh=Th1+Th2/2=552.1 k
Tmc=Tc1+Tc2/2=533 k
as density is inversely proportional to temperature hence
500/552.1=density1/.0456
densityh=.04129g/m3
for cold air
533/20=1.205/densityc
densityc=.04521
friction factor=16/Re
fh=16/RE1=8.777*10^-4
fc=4.432*10^-4
hence pressure for gases
pg=5.8048 m
for air
pc=.4588 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.