An object is formed by attaching a uniform, thin rod with a mass of m r = 7.07 k
ID: 1785165 • Letter: A
Question
An object is formed by attaching a uniform, thin rod with a mass of mr = 7.07 kg and length L = 5.2 m to a uniform sphere with mass ms = 35.35 kg and radius R = 1.3 m. Note ms = 5mr and L = 4R.
1)
What is the moment of inertia of the object about an axis at the left end of the rod?
kg-m2
2)
If the object is fixed at the left end of the rod, what is the angular acceleration if a force F = 426 N is exerted perpendicular to the rod at the center of the rod?
rad/s2
3)
What is the moment of inertia of the object about an axis at the center of mass of the object? (Note: the center of mass can be calculated to be located at a point halfway between the center of the sphere and the left edge of the sphere.)
kg-m2
4)
If the object is fixed at the center of mass, what is the angular acceleration if a force F = 426 N is exerted parallel to the rod at the end of rod?
rad/s2
5)
What is the moment of inertia of the object about an axis at the right edge of the sphere?
kg-m2
6)
Compare the three moments of inertia calculated above:
ICM < Ileft < Iright
ICM < Iright < Ileft
Iright < ICM < Ileft
ICM < Ileft = Iright
Iright = ICM < Ileft
Explanation / Answer
(1)
moment of inertia of the rod along the given axis = m*L2/3 = [7.07*5.2*5.2/3] = 63.72 Kg.m2
moment of inertia of the sphere along the given axis = 2/5*m*r2 + m*x12 = [2/5*35.35*1.3*1.3 ] + [35.35*6.5*6.5]= 1517.42 Kg.m2
moment of inertia of the object = 63.72 +1517.42 = 1581.14 Kg.m2. = I(left)
(2)
Torque = force *distance
= 426*5.2/2 = 1107.6 N.m
angular acceleration * moment of inertia = torque
angular acceleration = 1107.6 / 1581.14 = 0.70 rad /s2
(3)
center of mass = [2.6*7.07 + 35.35*6.5] / 35.35+7.07
= 5.85 m from the left end.
moment of inertia of rod = m*L2/12 + m*x22 = [7.07*5.2*5.2/12] + [7.07*3.25*3.25] = 90.60 kg.m2.
moment of inertia of sphere = 2/5*m*r2 + m*x32= [2/5*35.35*1.3*1.3 ] + [35.35*0.65*0.65] = 38.82 kg.m2.
moment of inertia about center of mass = 90.60 + 38.82 = 129.42 kg.m2. = I(CM)
(4)
if the force is applied parallel to the rod then cross product between the force vector and the distance vector is 0 degrees.
hence no torque formed
so no angular acceleration.
(5)
moment of inertia of rod = m*L2/12 + m*x42= [7.07*5.2*5.2/12] + [7.07*5.2*5.2] = 207.10 kg.m2
moment of inertia of sphere = 2/5*m*r*r + mx5*x5 = [2/5*35.35*1.3*1.3 ] + [35.35*1.3*1.3] = 83.63 kg.m2.
total moment of inertia = 207.10 + 83.63 = 290.73 Kg.m2 = I (right)
(6)
I (CM) < I (right) < I (left)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.