Item 3 Part A A 50.0 g marble moving at 2.10 m/s strikes a 27.0 g marble at rest
ID: 1785536 • Letter: I
Question
Item 3 Part A A 50.0 g marble moving at 2.10 m/s strikes a 27.0 g marble at rest. Note that the collision is elastic and that it is a "head-on" collision so all motion is along a line. What is the speed of 50.0 g marble immediately after the collision? Express your answer with the appropriate units. (viz)50.0g = 1 Value Units Submit My Answers Give Up Part B What is the speed of 27.0 g marble immediately after the collision? Express your answer with the appropriate units. (viz)27.0g = 1 Value Units Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
Let the speed after collision be v1 and v2
by the conservation of momentum we have
m1u1 + m2u2 = m1v1 + m2v2
0.05*2.1 + 0 = 0.05*v1 + 0.027v2
5v1 + 2.7v2 = 10.5 -------(1)
velocity of approach = velocity of recess
v2 - v1 = u1 - u2
v2 - v1 = 2.1 - 0
v2 - v1 = 2.1 ---------(2)
Multiply the (2) by 5 and adding we have
v2 = 2.73 m/s
v1 = v2 - 2.1 = 2.73 - 2.1 = 0.63 m/s
a) 0.63 m/s
b) 2.73 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.