3, A car is on a circular track of radius r = 120 m. It accelerates from rest to
ID: 1785841 • Letter: 3
Question
3, A car is on a circular track of radius r = 120 m. It accelerates from rest to a speed of 20 m/s in 8 seconds with constant acceleration. At the end of 8 seconds the car is next to a marker in the track. a) Find the ratio of the tangential acceleration to the centripetal acceleration as the car reaches the marker. (10 points) b) Find the minimum coefficient of friction between the tires and the track's pavement so that the car does not go out of the track at the marker. (10 points) c) At the marker the tires are rolling without slipping. The radius of the tires is 0.25m. Find the angular velocity of the tire at the marker. Find also the linear speed of the point of contact of the tire with the pavement at the marker. (10 points)Explanation / Answer
tangential acceleration atan = (vf-vi)/t = (20-0)/8 = 2.5 m/s^2
centripetal acceleration ac = v^2/r = 20^2/120 = 3.33 m/s^2
ratio = atan/ac = 2.5/3.33 = 0.75 <<<-------------ANSWER
===================
b)
friction force f = uk*m*g
f = Fc
uk*m*g = m*v^2/r
uk = v^2/(rg)
uk = 20^2/(120*9.81)
uk = 0.34 <<<----ANSWER
===========================
c)
angular velocity w = v/rtire = 20/0.25 = 80 rad/s
speed of the point of contact = 0
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.