Two tiny masses are stuck to a disk originally rotating counter-clockwise at 34
ID: 1786966 • Letter: T
Question
Two tiny masses are stuck to a disk originally rotating counter-clockwise at 34 rad/s about its center. Mass 1 is located a distance of 0.27 meters from the center and mass 2 is located at 0.69 meters from the center. A constant angular acceleration is applied to the disk and after a time of 2 seconds mass 1's tangential velocity is 8 m/s in the *x direction when it is below the disk's center (as in the example in class,. What is the magnitude of the tangential velocity of mass 2, in m's after 24 seconds? e m2 miExplanation / Answer
Since masses are tiny, the angular velocity of the disc remains unchanged after the masses are stuck. let w1 is angular velocity initially= 34rad/s, w2 and w3 are angular velocity after 2s and 2.4s.
At 2s, using the relation tangential speed = angular speed * distance from centr, (for m1), angular speed of m1= 29.63 rad/s
Now, using w2=w1+a*t at t=2s {where a= angular acceleration}
29.63=34+a*2 or a=-2.185
Now using, w3=w1+a*t at t=2.4s,
or, w3=34-2.185*2.4= 28.956 rad/s
Now, angular speed of m1 and m2 and disc must be same because all are rotating together, using tangential speed= angular apeed*distance from centr {for m2 at 2.4s} = 28.956*0.69= 19.98 m/s
please upvote to appreciate
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.