Item 8 Part A A crate on a motorized cart starts from rest and moves with a cons
ID: 1787184 • Letter: I
Question
Item 8 Part A A crate on a motorized cart starts from rest and moves with a constant eastward acceleration of a 2.30 m/s2.A worker assists the cart by pushing on the crate with a force that is eastward and has magnitude that depends on time according to F(t) = (5.40 N/st what is the instantaneous power supplied by this force at t = 4.40 s ? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. P- 282 Submit My Answers Give Up Incorrect, One attempt remaining; Try AgainExplanation / Answer
The instantaneous power is the instantaneous rate of doing work.
Consider at time t, a small time increment dT and that the elemental work done is F(t)*dS,
where, dS is the incremental distance moved by the force.
In the limit as dT tends to zero:
Rate of work = F(t)*dS/dT
= F(t)*V(t)
V(t) = u+at
= 0+2.3*t
Rate of work = F(t)*V(t)
= 5.4*t*2.3*t
=12.42 t^2
At t = 4.4 s;
P(t) = 12.42 t^2
= 12.42*4.4^2
= 240 W
ANSWER
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.