Item 5 Part A A toy of mass 0.190-kg is u horizontal spring with force constant
ID: 1783060 • Letter: I
Question
Item 5 Part A A toy of mass 0.190-kg is u horizontal spring with force constant k = 250 N/m . When the toy is a distance 0.0130 m from its equilibrium position, it is observed to have a speed of 0.200 m/s SHM on the end of a What is the toy's total energy at any point of its motion? Express your answer with the appropriate units. EValue Units Submit My Answers Give UR Part B What is the toy's amplitude of the motion? Express your answer with the appropriate units. AValue Units Submit My Answers Give Up Part C What is the toy's maximum speed during its motion? Express your answer with the appropriate units. o,max=1 Value Units Submit My Answers Give Up ContinueExplanation / Answer
(B) angular velocity, = (k/m) = (250N/m / 0.190kg) .. .. = 36.27rad/s
SHM velocity ,v = (r² - x²) .. . x = displacement, r = amplitude (radius)
(v/)² = r² - x²
r² = (v/)² + x²
r² = (0.200m/s / 36.27rad/s)² + (0.0130m)² = 1.99*10^-4
Amplitude r = 1.99*10^-4) .. .. r = 1.41*10^-2 m
(A) SHM total energy, E = ½m(r)²
Et = ½ x 0.190kg x (36.27 x 1.41*10^-2)² .. .. Et = 2.48*10^-2 J
(C) v(max) occurs at displacement x = 0 (equilibrium position)
v = (r² - x²) v(max) = r .. .. r = amplitude
v(max) = (36.27rad/s x 1.41*10^-2 m) .. .. v(max) = 0.51 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.