Item 5 Part A A thin, light wire is wrapped around the rim of a wheel, as shown
ID: 1508112 • Letter: I
Question
Item 5 Part A A thin, light wire is wrapped around the rim of a wheel, as shown in the following figure. The wheel rotates without friction about a stationary horizontal axis that passes through the center of the wheel. The wheel is a uniform disk with radius 0.298 m . An object of mass 4.40 kg is suspended from the free end of the wire. The system is released from rest and the suspended object descends with constant acceleration.(Figure 1) If the suspended object moves downward a distance of 3.10 m in 2.11 s, what is the mass of the wheel? Express your answer with the appropriate units. M=1 Value kg Submit My Answers Give Up Provide Feedback ContinueExplanation / Answer
Translated energy (PE to KE) = m * g * h
= 4.4 * 9.81 * 3.10
= 133.67 Joules
The acceleration (a) rate of the falling mass :
a = ( s - ( u * t ) ) / ( ½ * t ² )
a = 3.1/ (2.11^2)/2
a = 1.392 m/s2
The final velocity (v) of the falling mass :
v = u + ( a * t )
v = 1.392*2.11 m/s
v = 2.938 m/s
The final linear KE of the falling mass = ½ * 4.4 * 2.938 ²
= 18.99 Joules
The final rotating KE of the wheel = 133.67 - 18.99
= 114.67 Joules
The final rotation rate of the wheel :
= v / r
= 2.938 / 0.149
= 19.71 rad / sec
So, if :
114.67 = ½ * mass moment of inertia (i) * ²
Then :
i = 114.671 / ( ½ * ² )
i =0.589kg-m²
So, assuming the wheel is a solid disc ( for which i = ½ * mass * r ² )
Then :
0.589= ½ * mass * 0.149 ²
mass = 53.06 Kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.