CAN YOU PLEASE SHOW THE STEPS THAT LEAD TO THE ANSWER? THE RIGHT ANSWER IS 103.5
ID: 1788186 • Letter: C
Question
CAN YOU PLEASE SHOW THE STEPS THAT LEAD TO THE ANSWER? THE RIGHT ANSWER IS 103.50. THANKS IN ADVANCE.
A block of mass M is pushed up a rough slope which makes an angle above the horizontal. The slope has coefficient of kinetic friction Hk. The block starts from rest, and subject to a force F which pushes up the slope with magnitude F If M-3.0kg, d-4.5m, F = 53.9N, =43.5°, and .-0.5, what is the final kinetic energy of the block? Answer in Joules Answer: 6196 The correct answer is: 103.50 Assignment 9Explanation / Answer
let a be the accleration and f be the frictional force
so f = uk N
f = uk * mg cos theta
uk is Coeffiecint of Knetic friction
Net balancing force along the inclined plane is
F - mg sin theta -f = ma
a = (F - mg sin theta - uk mg cos theta)/m
F = 53.9 N
mg sin theta = 3 * 9.81 * sin 43.5 = 20.258 N
uk mg cos theta = 0.5* 3 * 9.81 cos 43.5 = 10.67 N
so
a = (53.9-20.258 -10.67)/3
a = 7.65 m/s^2
from kinematic eqaution
v^2 = 2a d
V^2 = 2 * a * 4.5
v^2 = 2* 7.65 *4.5
V^2 = 8.29 m/s
final Kinetic energy K = 0.5 mv^2
K = 0.5* 3 * 8.29^2
K = 103.275 Joules
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.