4. 2/10 points I Previous Answers SerPSE9 5.P015. My Notes Ask Your Te (6.45-5.1
ID: 1790023 • Letter: 4
Question
4. 2/10 points I Previous Answers SerPSE9 5.P015. My Notes Ask Your Te (6.45-5.10, N and F. (2.9%-7.45) N, act on a particle of mass 2.30 Two forces, kg that is initially at rest at coordinates (+1.75 m, +4.10 m). (a) what are the components of the particle's velocity at t = 11.5 s? : 108.li-144.9j × m/s (b) In what direction is the particle moving at t = 11.5 s? 532 counterclockwise from the +x-axis (c) What displacement does the particle undergo during the first 11.5 s? (d) what are the coordinates of the particle at t = 11.5 s? Need Help? Raad iExplanation / Answer
a)Resultant Force F = F1+F2 = 9.4 i- 12.55 j N
acceleration a = F/m = 4.087 i - 5.4565 j m/s^2
v = at
= 47 i - 62.75 j m/s
c) displavement r = 0.5 at^2
= 270.25 i - 360.81 j m
d) x = 1.75 + 270.25
= 272 m
y = 4.10 - 360.81
= - 356.71 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.