14 Need Help? 4 O US point A digital audio compact disc carries data along a con
ID: 1790372 • Letter: 1
Question
14
Explanation / Answer
a) required angular speed w0 = v / r = 1.44 / 2.3 * 10-2
= 62.6 m/s
b) w = v / r = 1.44 / 5.7 * 10-2
= 25.26 rad/s
c) average angular acceleration = w - w0 / delta t
= 25.26 - 62.6 / (64 * 60 + 25)
= -9.66 * 10-3 rad/s2
d) total angular displacement = w2 - w02 / (2 * alpha)
= (25.262 - 62.62) / (2 * -9.66 * 10-3)
= 1.69 * 105 rad
e) total length = v * delta t = 1.44 * 3865
= 5566 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.