Two circular concentric metal wires lie on a tabletop, one inside the other. The
ID: 1790579 • Letter: T
Question
Two circular concentric metal wires lie on a tabletop, one inside the other. The inner wire has a diameter of 18.0 cm and carries a clockwise current of 16.0 A, as viewed from above, and the outer wire has a diameter of 38.0 cm If the current in the outer wire was the same in magnitude as the current in the inner wire, but in the opposite direction, what would be the magnitude of the magnetic field due to these wires at their common center? In what direction (with respect to the tabletop) is the magnetic field found in previous step? upward, clockwise, counterclockwise, or downward.Explanation / Answer
given
r1 = 18/2 = 9cm
r2 = 38cm/2 = 19cm
i1 =16 A
B1 = uo*i1/2*r1
B2 = uo*i2/2*r2
Bnet = B1+B2
Bnet = uo*i1/2*r1 + uo*i2/2*r2
given that i2 = -i1 so
Bnet = uo*i1*(1/r1 -1/r2)
Bnet =4*3.14*10-7 * 16*(1/0.09 - 1/0.19)
direction is clockwise .
Bnet = 1.17*10-4 T
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.