Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

13. 5/10 points I Previous Answers OSColPhys1 4.P.060.Tutorial.WA. My Notes Ask

ID: 1790701 • Letter: 1

Question

13. 5/10 points I Previous Answers OSColPhys1 4.P.060.Tutorial.WA. My Notes Ask Your Teacher The figure below shows two blocks connected by a string of negligible mass passing over a frictionless pulley. m1 = 4.8 kg and 12.00. Assume that the incline is smooth. (a) For what value of m2 the will the system be in equilibrium? m2= 23.08 kg (b) If the block has to slide down the incline with an acceleration of 0.7 m/s2, what should be the value of m2? m2 = 15.96 Check for consistency in the sign of each force. kg Tutorial Supporting Materials Physical Constants

Explanation / Answer

B] Applying force equation on m1, T-m1g = m1a

T = m1g+m1a = 4.8*(9.8+0.7) = 50.4 N

m2g sin 12 degree - T = m2a

m2 = T/(g sin 12 degree -a)

m2 = 50.4/(9.8 sin 12 degree - 0.7)

= 37.68 kg answer

  

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote