A circular saw blade with radius 0.185m starts from rest and turns in a vertical
ID: 1790942 • Letter: A
Question
A circular saw blade with radius 0.185m starts from rest and turns in a vertical plane with a constant angular acceleration of 2.00 rev/s^2. After the blade has turned through 155 rev, a small piece of the blade breaks loose from the top of the blade. After the piece breaks loose, it travels with a velocity that is initially horizontal and equal to the tangential velocity of the rim of the blade. The piece travels a vertical distance of 0.820 m to the floor.
How far does the piece travel horizontally, from where it broke off the blade until it strikes the floor?
Explanation / Answer
here,
radius , r = 0.185 m
angular accelration ,a = 2 rev/s^2
a = 12.28 rad/s^2
theta = 155 rev = 973.4 rad
let the final angular speed be w
w^2 - w0^2 = 2 * a * theta
w^2 - 0 = 2 * 12.28 * 973.4
w = 154.62 rad/s
tangential speed , v = r * w
v=0.185*154.62
v = 28.60 m/s
let the time taken to reach ground be t
h0 = 0.82 = u*t + 0.5 * g *t^2
0.82 = 0 + 0.5 * 9.8 * t^2
t = 0.41 s
the horizontal distance , x = v * t = 28.60 * 0.41
x = 11.73 m
the horizontal distance travelled by the broke off blade is 11.73 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.