A circular loop of wire with radius 0.0430 m and resistance 0.156 Ohms is in a r
ID: 1895370 • Letter: A
Question
A circular loop of wire with radius 0.0430 m and resistance 0.156 Ohms is in a region of spatially uniform magnetic field, as shown in the following figure . The magnetic field is directed out of the plane of the figure. The magnetic field has an initial value of 8.03 T and is decreasing at a rate of -0.634 T/s.http://session.masteringphysics.com/problemAsset/1331233/7/2920.jpg
Part A: Is the induced current in the loop clockwise or counterclockwise?
Part B: What is the rate at which electrical energy is being dissipated by the resistance of the loop?
Explanation / Answer
r = 0.0430 m, R = 0.156 , B0 = 8.03 T, dB/dt = -0.634 T/s
Part A: Is ?
dB/dt < 0, by Lenz law, the direction of the magnetic field due to induced current is same as B, or out of page.
By right-hand rule, the induced current in the loop is counterclockwise.
Part B: What is the rate at which electrical energy U is being dissipated by the resistance of the loop?
induced emf = -(r2)*dB/dt
induced current I = /R
the rate = I2R = (r2)2(dB/dt)2/R = 8.69*10-5 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.