A bicycle wheel has a diameter stationary stand and a resistive force of 116 N i
ID: 1791551 • Letter: A
Question
A bicycle wheel has a diameter stationary stand and a resistive force of 116 N is applied tangent to the rim of the tre. of 63.4 cm and a mass of 1.74 kg. Assume that the wheel is a hoop with all of the mass concentrated on the outside radius. The bicycle is placed on a a) What force must be applied by a chain passing over a 9.01-cm-diameter sprocket in order to give the wheel an acceleration of 4.52 rad/s? 895 544 Your response is within 10% of the correct value. This may be due to rounder error, or you could have a mistake in your calculation·Carry out all intermediate results to at least four-digit accuracy to minimize roundoff error. N What force is required if you shift to a 5.51-cm-diameter sprocket? Need Help? .wamExplanation / Answer
A] torque = i alpha
F*r - 116*R= mR^2 alpha
F*0.0901/2 = 1.74*(0.634/2)^2*4.52 + 116*0.634/2= 37.5623
F = 37.5623*2/0.0901 = 833.8 N answer
b] F = 37.5623*2/0.0551 = 1363 N = 1.363 kN answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.