A sump pump (used to drain water from the basement of houses built below the wat
ID: 1793106 • Letter: A
Question
A sump pump (used to drain water from the basement of houses built below the water table) is draining a flooded basement at the rate of 0.900 L/s, with an output pressure of 4.00 105 N/m2. You may neglect frictional losses in both parts of this problem.
(a)
The water enters a hose with a 3.00 cm inside diameter and rises 3.10 m above the pump. What is its pressure (in N/m2) at this point?
N/m2
(b)
The hose goes over the foundation wall, losing 1.80 m in height, and widens to 4.00 cm diameter. What is the pressure now (in N/m2)?
N/m2
Explanation / Answer
P2 = rho*g*h = (1000kg/m^3)(9.8m/s^2)(3.10m) = 30380 N/m^2
a) P = P1 - P2 = 4*10^5 - 30380 = 3.696e+5 N/m^2
b) I can't visualize what is being asked.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.