Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

CAS 2016 HMW31 Secure https://www.webassign.net/web/Student/Assignment-Respo., a

ID: 1793175 • Letter: C

Question

CAS 2016 HMW31 Secure https://www.webassign.net/web/Student/Assignment-Respo., a 0 Apps mo HIGH PRESSURE XEN ¥ VHL Central I Course E Mybama D Hw 1.pdf In an RLC circuit such as that of the figure below assume that R-7.009,L-40.0 mH, fo -60.0 Hz, and Em-30.0v 8t (a) For what value of the capacitance would the average rate at which energy is dissipated in the resistance be a maximum? 175904 -F (b) For what value would it be a minimum? (c) What is the maximum energy dissipation rate? 64.2857 ) What is the corresponding phase angle? e) What is the corresponding power factor? (f) What is the minimum dissipation rate? (g) What is the corresponding phase angle? (h) What is the corresponding power factor u Read the eBook Section 31-10 Power in Atemating-Current Cirouits 7 - points HeW9 31.P 062

Explanation / Answer

e)

Power factor = R/Z

here, Z = sqrt(R^2 + (2*pi*f*L - 1/(2*pi*f*C))^2)

= sqrt(7^2 + (2*pi*60*0.04 - 1/(2*pi*60*1.75*10^-4))^2)

= 7 ohm

So, Power factor = R/Z = 7/7 = 1 <---- answer

f)

Minimum dissipation rate = 0 W <------- when capacitance is 0

g)

Corresponding phase angle = acos(R/Z)

= acos(7/sqrt(7^2 + (2*pi*60*0.04)^2))

= 65.1 deg

h)

Power factor = cos(65.1 deg) = 0.42

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote